معرفی وبلاگ
وبلاگ توريسم ايران ، ديدني ها و جاذبه‌ هاي گردشگري ايران و جهان را معرفي ميکند( ايرانگردى و جهانگردى ). براي مشاهده جاذبه‌هاي هر استان، نام استان را جستجو فرماييد. لطفا اعلام نطر در انتهاي مطالب فراموش نشود. با تشکر.
صفحه ها
دسته
پيوندهاي مرتبط
هم لينكي ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 525487
تعداد نوشته ها : 1196
تعداد نظرات : 348
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

شب يَلدا يا شب چلّه بلندترين شب سال در نيم‌كرهٔ شمالي زمين است. اين شب به زمان بين غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرين روز پاييز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دي (نخستين روز زمستان) اطلاق ميشود. ايرانيان و بسياري از ديگر اقوام شب يلدا را جشن ميگيرند. اين شب در نيم‌كره شمالي با انقلاب زمستاني مصادف است و به همين دليل از آن زمان به بعد طول روز بيش‌تر و طول شب كوتاهتر ميشود. واژهٔ «يلدا» ريشهٔ سرياني دارد و به‌معناي ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشيد (مهر/ميترا) است. روميان آن را ناتاليس آنايكتوس يعني روز تولد مهر شكست ناپذير مينامند. ابوريحان بيروني از اين جشن با نام ميلاد اكبر نام برده و منظور از آن را ميلاد خورشيد دانسته‌است. تاريكي نماينده اهريمن بود و چون در طولاني ترين شب سال، تاريكي اهريمني بيشتر ميپايد. اين شب براي ايرانيان نحس بود و آتش ميافروختند تا تاريكي و عاملان اهريمني و شيطاني نابود شده و بگريزند. مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشيدن، شادي و پايكوبي و گفتگو به سر ‌ميآوردند و خواني ويژه ميگستردند و هرآنچه ميوه تازه فصل كه نگاهداري شده بود و ميوه‌هاي خشك در سفره مينهادند.

هندوانه يادآور گرماي تابستان و حرارت است. باور بر اين است، اگر مقداري هندوانه در شب يلدا بخوريد در سراسر زمستان طولاني، سرما و بيماري بر شما غلبه نخواهد كرد و اين باور، با خواص هندوانه كه سرشار از ويتامينهاي A و B و C ميباشد مطابقت دارد. البته از نظر طب سنتي ايران در شب يلدا بايد غذاهاي گرم خورده شود. ميوه مخصوص اين شب كدو تنبل است كه داراي طبيعت گرم ميباشد. هندوانه مخصوص چله تابستان ميباشد نه زمستان چون طبيعت هندوانه سرد است و در فصل گرم بايد خورده شود. همچنين كدو تنبل در تقويت قواي مغز نيز بسيار مؤثر ميباشد.

با خريد محصولات ايراني(آجيل ايراني، ميوه ايراني، شيرينيجات و خشكبار ايراني)، شب يلدا را ايراني برگزار كنيم.

منبع: همشهري

1391/9/27

نخستين همايش علمي تخصصي توسعه روستايي و كشاورزي با تاكيد بر توليد ملي

دانشگاه پيام نور پيرانشهر - 24 اسفند 1391

www.geoagri.ir

 

1391/9/15

همايش ملي ( توليد ملي ، حمايت از كار و سرمايه ايراني ) - 7 ديماه 1391

برگزاركننده : دانشگاه پيام نور استان بوشهر

1391/9/14

الف) اين جشنواره ويژه معرفي "خلاقيت در ساخت، معرفي و ارتقاء برندهاي گردشگري" است. آنچه مورد نظر داوران قرار دارد، فعاليت خلاقانه در فرآيند ايجاد برند است و نه لزوما محصول و نتيجه نهايي، اين فعاليت حتي يك شعار متفاوت و جذاب تبليغاتي براي محصولي كه هنوز وارد بازار نشده نيز مي تواند نامزد حضور در اين جشنواره باشد.
ب) كميته داوري بر اساس شاخص هاي تعيين شده، كار انتخاب نامزدهاي اين جشنواره را آغاز نموده است. در اين راستا فعالان اين عرصه مي توانند راسا فعاليت هاي خود را كه مصداق خلاقيت در مهندسي برند مي دانند، بعنوان نامزد حضور در جشنواره مشخص و همچنين از اشخاص حقيقي و نهادهاي حقوقي نيز دعوت به عمل مي آيد فعاليتهاي شاخص انجام شده در اين باره را معرفي نمايند.
ج) بازه زماني معرفي فعاليتهاي خلاقانه از خرداد ماه 1389، مقارن با آغاز به كار دبيرخانه سمينار وجشنواره برند در گردشگري مي باشد. از اين نظر همه فعاليتهاي مرتبط با حوزه مهندسي برند در گردشگري كه از تاريخ مذكور تاكنون انجام شده باشد مي تواند نامزد حضور در جشنواره شود.

هفت بخش جشنواره:
- خلاقيت و مهندسي برند در حوزه مقاصد گردشگري

- خلاقيت و مهندسي برند در حوزه سازمانها و شركت هاي كوچك و بزرگ گردشگري

- خلاقيت و مهندسي برند در حوزه تورگرداني و دفاتر خدمات مسافرتي

- خلاقيت و مهندسي برند در حوزه هتلها، كمپينگها و ديگر مراكز اقامتي

- خلاقيت و مهندسي برند در حوزه كترينگ و رستورانها

- خلاقيت و مهندسي برند در حوزه مراكز تفريحي و سايت هاي بازديد

- خلاقيت و مهندسي برند در حوزه صنايع دستي

مهلت ارسال فعاليتهاي خلاقانه 8 آبان 1391

منبع:  www.top-brands.ir - www.tourismbrands.ir 

امام علي(ع) ميفرمايد: هر كس آب و خاك كافي داشته باشد و فقير(بيكار) بماند از رحمت خدا دور شده است.

1391/7/28
X