معرفی وبلاگ
وبلاگ توريسم ايران ، ديدني ها و جاذبه‌ هاي گردشگري ايران و جهان را معرفي ميکند( ايرانگردى و جهانگردى ). براي مشاهده جاذبه‌هاي هر استان، نام استان را جستجو فرماييد. لطفا اعلام نطر در انتهاي مطالب فراموش نشود. با تشکر.
صفحه ها
دسته
پيوندهاي مرتبط
هم لينكي ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 525486
تعداد نوشته ها : 1196
تعداد نظرات : 348
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

جايتان سبز آش دندوني دعوت داشتيم. عجب آش خوشمزه‌اي هم بود. آش دنداني را زماني ميپزند كه بچه اولين دندانش را درمياورد(معمولا بعد از شش ماهگي). 

طرز تهيه آش دندوني : تمام حبوبات ( نخود، لوبيا، عدس و ماش) را چند ساعتي خيس ميكنيم تا كمي نرم شوند و نفخ آنها گرفته شود. حبوبات را به همراه گندم در قابلمه ريخته و روي شلعه ملايم ميگذاريم تا كمي نرم شوند. پس از آن، آب گوشت را اضافه كرده و ميگذاريم تا خوب لعاب بياندازد. وقتي آش لعاب انداخت، يك قاشق پياز داغ و نمك را اضافه ميكنيم و نيم ساعت مي گذاريم بروي شعله كم بپزد. هنگام پخت آش بايد مرتب هم بزنيم تا آش ته نگيرد( به دليل دارا بودن گندم).

 

آئين گل غلتان بعنوان نخستين اثر معنوي استان سمنان در شمار آثار ملي ثبت شده است و ثبت جهاني آن نيز در حال پيگيري است. كودكان زير يكسال را در اولين بهار زندگيشان گل غلطان ميكنند و با رفتن به باغهاي گل و چيدن گل محمدي با صلوات و خواندن اشعاري در وصف پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت(ع) و  پرپر كردن گلها، نوزاد را پس از استحمام در گل مي‌غلتانند. همچنين به نوزادان دختر كيسه‌اي از گل محمدي ميدهند كه بعدها در جهيزيه او قرار گيرد و به نوزادان پسر نيز سجاده‌اي پر از گل محمدي ميدهند. شهر اميريه در فاصله 24 كيلومتري دامغان واقع شده است.

 

 

براي مراقبت كودك در سفر بايد به انتخاب غذاي آنها بيشتر اهميت داد زيرا شرايط نگهداري مواد غذايي در خارج از منزل ممكن است باعث شود مواد غذايي دچار آلودگي شده و ميكروب و سموم غذايي، كودك را بيمار كند. با توجه به اينكه بچه‌ها براي مصرف غذاهاي خارج از منزل بيشتر رغبت نشان ميدهند بايد دقت بيشتري در رعايت اصول بهداشتي مواد غذايي كودكان شود و تا جايي كه امكان داشته باشد در طول سفر، از غذاهاي تهيه شده در سبد خانواده استفاده كنند. كودكان تا شش ماه فقط از شير مادر استفاده ميكنند و هيچ چيز بهتر از آن نيست. در طول سفر اگر از سلامت آب مطمئن نيستيد آن را بجوشانيد و بعد استفاده كنيد.

 

ظروف غذاي كودك بايد در طول سفر تميز باشد و سعي كنيد در طول سفر غذاهاي تازه به كودك بدهيد و از دادن غذاهاي مانده به كودك خودداري كنيد. در سفر كودكان خود را از مصرف سبزي و سالادي كه از سلامت آنها اطمينان نداريد منع كنيد. ميوه‌ها را خوب بشوييم و از لحاظ سلامتي و آلوده نبودن به ميكروب و يا سموم نباتي اطمينان داشته باشيم.

       اميدوارم سال جديد براي همه مبارك و خوش يمن باشد.

 

لحظه تحويل سال 1393 :

ساعت 20:27:07 پنجشنبه 29 اسفند 1392

 

در چند سايت، جدول اوقات قمر در عقرب(جدول زير) را ديدم. البته در برخي منابع، خروج ماه، دو روز، زودتر ذكر شده است كه احتمالا مربوط به تفاوت بين برج و صورت فلكي است. در زمان قمر در عقرب چند مورد نهي(مكروه) شده است، از جمله عقد نكاح، انعقاد نطفه و سفر. (مسافرين تعطيلات نوروزي صدقه يادشان نرود). سفر بخير.

 

 

جايتان سبز، چند روز پيش، چند عدد گلابي بدستمان رسيد با اينكه نارس و سفت به نظر ميامدند ولي فوق العاده نرم و آبدار بودند. پرسيدم محصول كجاست؟ جواب شنيدم تحفه نطنزند. گفتم چرا تحفه؟ جواب شنيدم: چون در اين زمان(وسط پاييز) و بلكه همه وقت، نظير ندارند. برخي معتقدند تحفه نطنز، جوزقند است كه از ميوه‌اي به نام الگ(از خانواده هلو)، خاكه قند، مغزگردو، گرد دارچين و هل تهيه ميشود. اما آنچه اكثرا توافق دارند اينست كه تحفه نطنز چيزي نيست جز گلابي خوش طعم نطنز و روستاهاي اطرافش.

X