معرفی وبلاگ
وبلاگ توريسم ايران ، ديدني ها و جاذبه‌ هاي گردشگري ايران و جهان را معرفي ميکند( ايرانگردى و جهانگردى ). لطفا اعلام نظر در انتهاي مطالب فراموش نشود. با تشکر.
صفحه ها
دسته
پیوندهای مرتبط
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1005733
تعداد نوشته ها : 1193
تعداد نظرات : 348
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

غذا : كوفته تبريزي

سوغات: نوقا ، اريس ، قرابيه

صنايع دستي : فرش و ورني ، سفال ، سنگ هاي قيمتي و نقره كاري

("گرگين شاهنظريان" يكي از نقره سازان تبريزي است كه به گفته خود موي خود را در اين راه سفيد كرده است. او مي گويد: از 16 سالگي به خاطر علاقه اي كه به نقره سازي داشتم، اين حرفه را آموخته و 55 سال است كه در اين كار مشغول به فعاليت هستم. وي نقره سازي را به عنوان هنر تلقي كرده و در عين حال آن را نوعي سرمايه براي خانواده مي داند.به گفته شاهنظريان، نقره سازي از سال 1915 ميلادي از تركيه براي اولين بار به تبريزآمده و لذا نقره كاران بيش از ديگر نقاط كشور در تبريز ديده مي شوند.نكته جالب در اين ميان اين است كه اغلب نقره كاران قديمي شهر تبريز را هموطنان ارامنه تشكيل مي دهند. مي گويد: در دوران جنگ جهاني اول، دولت عثماني اقدام به اعمال فشار و كشتار عليه ارامنه كرده و آنها مجبور به مهاجرت به ايران شده اند.)

 

 

غذا : يتيمچه وانواع دلمه و آش و آبگوشت

سوغات : انواع نقل و حلوا

 

صنايع دستي : صنايع چوبي و معرق و گليم و جاجيم وقالي

 غذا : رشته پلو هشجين ، آش دوغ ، سرشير

سوغات : عسل و حلوا سياه

صنايع دستي : قالي ، گليم ، مليله ، خراطي ، گره چيني ،نگارگري ، سفال ، منبت و معرق

 

غذا : مشهورترين غذاي سنتي اصفهان بريوني است. غذاهاي ديگري چون: كوفته سبزي ، كاله جوش ، اماج ، آب گوشت و سيب‌زميني ( گوشت و لوبيا ) ، كاچي هفت دختر ( كاچي بي‌بي حور ) از ديگر غذاهاي سنتي استان اصفهان به شمار مي آيند

سوغات : پولكي ، گز ، جوزقند ، الگ و گلابي نطنز و گلاب كاشان

صنايع دستي : استان اصفهان يكي از بزرگترين مراكز توليد انواع مختلف صنايع دستي ايران محسوب مي شود. اين استان از قديم الايام مهد هنرهاي زيبا و صنايع ظريفه بوده است. تزئينات آجري، كاشي كاري، گچ بري و انواع خط در آثار تاريخي اصفهان، از حدود قرنها پيش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره ها و داخل و خارج مساجد، قصرها و هنرهاي زري دوزي و قلم كاري، ترمه و نقره كاري و تذهيب و تحرير انواع كتاب، قرآن و قطعات نگارگري و نقاشي جملگي به مركزيت هنري اصفهان گواهي مي دهند. سيم كشي، زركشي، زربافي، گلابتون دوزي، پولك دوزي، زنجيره بافي، قالي بافي و نساجي از صنايع دستي رايج اصفهان است. اين صنايع در عهد شاهان صفوي رونق فراوان داشت. در دوران قاجاريه، بازار صنايع دستي در اصفهان از رونق افتاد. ولي بعد از انقلاب مشروطه باز توسعه يافت. به طور كلي طرح و نقش عموم مصنوعات دستي اصفهان اعم از فرش و قلمكار و ظروف قلم زني و كاشي، دوختني هاي روي پارچه تحت تاثير طرحهاي تزئيني دوران صفويه قراردارد و طراحان اصفهان، به نسبت قدرت درك و مهارت خود از آثار قديمي اقتباس مي كنند و با خلاقيت خود، آنها را زيباتر مي سازند.

 

غذا : ترخينه ،

سوغات : روغن حيواني ( دان ) ، عسل ، كشك ، كعك ، بژي برساق ، كله كنجي و شلكينه ، حلواي بگل ، نان ساجي و شيره اي كه از بلوط ميگيرند بنام دوشاو

صنايع دستي : گليم نقش برجسته

 

 

X