معرفی وبلاگ
وبلاگ توريسم ايران ، ديدني ها و جاذبه‌ هاي گردشگري ايران و جهان را معرفي ميکند( ايرانگردى و جهانگردى ). براي مشاهده جاذبه‌هاي هر استان، نام استان را جستجو فرماييد. لطفا اعلام نطر در انتهاي مطالب فراموش نشود. با تشکر.
صفحه ها
دسته
پيوندهاي مرتبط
هم لينكي ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 525485
تعداد نوشته ها : 1196
تعداد نظرات : 348
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

كشور ايران با تاريخي ده هزارساله، در جنوب غربي آسيا و درمنطقه خاورميانه با وسعتي حدود ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ كيلومترمربع، واقع شده است و از لحاظ مساحتي، هجدهمين كشور جهان محسوب ميشود. اين كشور از شمال به ارمنستان، آذربايجان و تركمنستان، از شرق به افغانستان و پاكستان، از غرب به تركيه و عراق و از جنوب به خليج فارس و درياي عمان محدود ميشود. پايتخت كشورايران، تهران است كه بزرگترين شهر ايران نيز به شمار ميآيد. براساس آخرين تقسيمات كشوري، اين كشور داراي ۳۱ استان و ۲۶۸ شهرستان ميباشد. زبان رسمي در ايران فارسي و دين رسمي اين كشور اسلام است. در ايران جهت رانندگي راست است و ‌ ولتاژ برق مصرفي خانگي ۲۲۰ براي دستگاه هاي برقي خانگي در نظرگرفته شده است. پيش شماره تلفن در كشور ايران ۰۰۹۸ و دامنه اينترنتي آن ir. است. همچنين نشاني درگاه ملي كشور ايران در فضاي مجازي كه از آن بعنوان «درگاه خدمات الكترونيكي ايران» ياد ميشود  iran.ir است.

تاريخ :

كشور ايران، يكي از قديمي ترين كانونهاي شكل گيري تمدن در دنيا محسوب ميشود و با داشتن بيش از ۹ هزار سال قدمت، در زمره كشورهايي با تاريخ كهن قرار دارد. تاريخ اسكان بشر در فلات ايران به دوره نوسنگي باز ميگردد و قديمي ترين كانونهاي سكونت بشر در ايران، در مجاورت كوههاي زاگرس و البرز شكل گرفته است. مهمترين كانونهاي باستاني ايران عبارت از تپه سيلك كاشان، تپه حصار دامغان، تورنگ تپه گرگان، تپه حسنلو در آذربايجان، تپه مارليك در رودبار و همچنين شوش كه در خوزستان است. كاوشهاي باستان شناسي در اين كانونها،‌ حاكي از وجود آثاري است كه قدمت برخي از آنها به هزاره پنجم پيش از ميلاد بازميگردد. مهاجرت قومهاي آريايي به فلات ايران از هزاره دوم پيش از ميلاد آغاز شد. از ميان قوم آريايي،‌ پارتها در خراسان، مادها در غرب و پارسها در جنوب ايران مستقر شدند كه در اين ميان امپراتوري مادها در هگمتانه يا همدان كنوني پا گرفت.
هخامنشيان پس از پيروزي بر مادها و تسخير پايتخت آنان، نخستين امپراتوري بزرگ ايران را تشكيل دادند. بطوريكه حدود متصرفات آنان در زمان داريوش اول (۴۸۵ -۵۲۲ ق.م) از جلگه رود سند در مشرق تا مرزهاي يونان در مغرب ميرسيد. بناهاي تخت جمشيد و پاسارگاد از آثار اين دوره‌اند كه جزو باارزش‌ترين بناهاي باستاني ايران و جاذبه‌هاي جهانگردي جهان به شمار ميروند.
پس از انقراض هخامنشيان و به آتش كشيده شدن تخت جمشيد توسط اسكندر، سلوكي ها به مدت كوتاهي بر ايران تسلط يافتند. در حدود سال ۲۵۰ ق.م پارتها كه يكي از قومهاي سواركار آريايي بودند از خراسان به سمت غرب و جنوب غربي پيشروي كردند و امپراتوري خود را در تيسفون بنيان نهادند. اين امپراتوري تا سال ۲۲۴ پس از ميلاد دوام يافت. ساسانيان با پيروزي بر آخرين پادشاه پارتي در ۲۲۵ م . امپراتوري جديدي به وجود آورند كه تا اواسط قرن هفتم ميلادي دوام آورد. از دوره ايران باستان، آثار تاريخي و بناهاي بسياري به جامانده است كه در اين زمينه مي توان علاوه بر تخت جمشيد و پاسارگاد به شوش، شوشتر، همدان، فيروز آباد، نقش رستم، تاق بستان، سروستان و نيشابور اشاره كرد. پيشروي اسلام در ايران در نيمه اول قرن هفتم ميلادي و پس از فروپاشي امپراتوري ساساني روي داد. از آن پس دوره جديدي در تاريخ ايران آغاز شد كه دگرگونيهاي بنيادي بسياري در اوضاع اجتماعي، سياسي، مذهبي، حكومت و مردم بوجود آورد. با روي كار آمدن خلفاي اموي و عباسي جنبشهاي استقلال طلبانه قابل توجهي در ايران شكل گرفت و در ادامه منجر به تسلط قومهاي بيگانه آسياي مركزي مانند تركان سلجوقي، مغول ها و تيموريان شد. در دوره صفويان دومين امپراتوري بزرگ ايران پا گرفت و مذهب تشيع رسميت پيدا كرد. با انحطاط و سقوط صفويان، حكومت هاي افشاريان و زنديه بر اريكه قدرت تكيه زدند. پس از حكومت زنديان، حكومت قاجار روي كار آمد و زمينه براي نفوذ قدرتهاي بيگانه نظير روس و انگليس فراهم شد. در همين دوره جنبشهاي اجتماعي تنباكو، انقلاب مشروطيت، قيام جنگل و قيام شيخ محمد خياباني به وقوع پيوست و پس از سقوط قاجار، با روي كار آمدن رضا خان ميرپنج، سلسله پهلوي روي كار آمد. پس از سقوط دولت رضاخان، محمدرضا پهلوي، پس از پدرش به حكومت رسيد. وي كه دومين و آخرين پادشاه ايران محسوب ميشود با كودتاي ۲۸ مرداد، قدرت استبدادي خود را تحكيم كرد. اما سرانجام به رهبري حضرت آيت الله خميني و خواست اكثر مردم ايران، انقلاب شكوهمند اسلامي در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پيروزي رسيد. با برچيده شدن سلسله استبدادي پهلوي، نظام سياسي ايران پس از ۲۵۰۰ سال از نظام سلطنتي به نظام جمهوري اسلامي تغيير يافت. بدين ترتيب در ۱۲ فروردين سال ۱۳۵۸ با راي ۹۸/۲ درصد مردم، نظام جمهوري اسلامي ايران با شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي بعنوان نظام رسمي ايران شناخته شد.

 اقوام و زبان

جمعيت ايران مطابق سرشماري سال ۱۳۸۵ بيش از ۷۰٬۴۷۲٬۰۰۰ نفر است. از جايي كه ايران بر سر راه آسياي مركزي، تركيه و كشورهاي غربي قرار گرفته است،‌ متشكل از اقوام متعددي است كه همگي با داشتن حقوق برابر به صورت آزادانه در اين سرزمين زندگي ميكنند.
از ميان اصلي ترين اقوام ايراني ميتوان فارسها، كردها، لرها، بلوچها، بختياري ها، تركهاي آذري، تالشي ها، تركمنها، قشقاييها و عربها را نام برد. البته با توجه به گستردگي و تنوع اقوام در ايران، اقليتهاي قومي و گروههاي نژادي كوچكتري نيز در ايران زندگي ميكنند. مطابق قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، زبان و خط رسمي كشور ايران، زبان و خط فارسي است. بيش از ۷۵ زبان و گويش در كشور رواج دارد. عمده‌ترين گويشهاي زباني در ايران را فارسي، تركي آذربايجاني، كردي، تركمني، گيلكي، مازندراني، خلجي، تالشي، لري، بختياري، عربي، بلوچي، لكي، ديلمي، تاتي، ارمني، آشوري، مندايي، گرجي، عبري و كلداني تشكيل ميدهند. براساس اصل پانزدهم قانون اساسي ايران، كتابهاي درسي نيز در كشور ايران بايد با زبان و خط فارسي تدريس شوند. ولي استفاده از زبانهاي محلي و قومي در مطبوعات، رسانه‌هاي گروهي و تدريس ادبيات آنها در مدارس، در كنار زبان فارسي آزاد است.

دين : 

در كشور ايران، دين اسلام و مذهب جعفري به عنوان دين و مذهب رسمي شناخته ميشود. بطوريكه در اصل ۱۲ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آمده است، دين اسلام و مذهب جعفري دوازده امامي به عنوان مذهب رسمي كشور ايران شناخته شده است و ساير مذاهب اسلامي كه در قانون اساسي به آنها تصريح شده شامل مذاهب چهارگانه اهل سنت (حنفي، شافعي، حنبلي، مالكي) و شيعيان زيدي (چهار امامي) نيز قانوني و داراي احترام كامل هستند.
همچنين در اصل ۱۳ قانون اساسي، ايرانيان مسيحي، يهودي و زرتشتي به عنوان اقليت ديني پذيرفته شده‌اند و ميتوانند در حدود قانون بر اساس كيش خود عمل نمايند. در كشور ايران، پيروان اديان آسماني داراي آزادي عمل در انجام مناسبتها و آيينهاي مذهبي خود هستند و ميتوانند مطابق مذهب خود عمل كنند.

 پرچم :

پرچم جمهوري اسلامي ايران داراي سه رنگ است. رنگ هاي پرچم ايران را سبز و سفيد و سرخ تشكيل مي دهند و ترتيب قرار گرفتن آنها بدين شكل است كه رنگ سبز در بالاي پرچم، رنگ سفيد در وسط پرچم و رنگ سرخ در قسمت پايين پرچم قرار دارد. هريك از رنگهاي پرچم ايران، نشانه يكي از اصلي ترين اعتقادات مردم كشور است. در اين ميان، رنگ سبز نشانه دين اسلام است كه مذهب رسمي كشور ايران محسوب ميشود. رنگ سفيد، نمادي از صلح و آرامش و رنگ سرخ، نشانه گرامي بودن خون شهداي ايران در نزد مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران است. در وسط پرچم ايران و بر روي رنگ سفيد آن، علامت «الله» قرار دارد كه به نوعي نشانه جمهوري اسلامي ايران است. در پرچم ايران، ‌شعار «الله اكبر» به نشانه پيروزي انقلاب اسلامي در ماه بهمن كه يازدهمين ماه از سال است، يازده بار در رنگ سبز و يازده بار در رنگ سرخ تكرار شده است. از اين روي، شعار «الله اكبر» بيست و دو بار به صورت پشت سر هم در مرز رنگ سرخ و سبز با رنگ سفيد تكرار شده است.

 تقويم :

تقويمي كه در كشور ايران، مورد استفاده قرار ميگيرد به تقويم جلالي معروف است و يكي از اولين و در عين حال دقيق ترين انواع تقويم در جهان محسوب ميشود. در كشور ايران، هرساله روز اول فروردين كه مصادف با نخستين روز از فصل بهار است، سال نو آغاز ميشود و ايرانيان سال نو را كه همراه با فرارسيدن بهار است و به آن نوروز ميگويند، جشن ميگيرند. جشن نوروز ايرانيان، توسط سازمان ملل متحد نيز به رسميت شناخته شده و بعنوان ميراث جهاني به ثبت رسيده است. عيد نوروز در تقويم ايران ۱۳روز است كه از آخرين روز آن با عنوان روز طبيعت و يا سيزده به در ياد ميشود. در ايران، ۱۲ ماه، چهار فصل و ۳۶۵ روز وجود دارد. شش ماه اول سال در ايران۳۱ روزه، پنج ماه بعدي ۳۰ روزه و يك ماه آخر ۲۹ روزه است كه در سالهاي كبيسه ۳۰ روز ميشود. در تقويم ايران، مهمترين اعياد مذهبي، مناسبتهاي ملي و برخي از سوگواريها تعطيل رسمي است كه معمولا به رنگ قرمز نمايش داده ميشود. مبدا تاريخ رسمي كشور ايران، نيز هجري شمسي است كه به مناسبت هجرت پيامبر اسلامي(ص) از مكه به مدينه نامگذاري شده است. از اين روي، تقويم رسمي ايراني بر اساس سال شمسي و ماه هاي ايراني تنظيم ميشود.

پول :

واحد رسمي پول در كشور ايران، ريال است و كليه داد و ستدهاي جاري در اين كشور بر مبناي اين واحد صورت ميگيرد. البته بسياري از خريد و فروشهاي معمولي و روزانه بر اساس تومان صورت ميگيرد كه و ميتوان گفت، تومان در ميان مردم ايران، رايجتر از ريال مورد استفاده قرار ميگيرد. هر ده ريال معادل يك تومان است. واحد وزن در ايران بصورت كيلوگرم محاسبه ميشود. هر يك هزار كليوگرم، معادل يك تن است. واحد طول نيز در كشور ايران به سانتيمتر، متر يا كيلومتر است. واحد مايعات نيز به ليتر يا متر مكعب است. هر يكصد سانتيمتر، يك متر است. همچنين مقياس مساحت نيز متر مربع و هكتار است.

منبع: iran.ir

دسته ها :
1392/11/8
X